scorecardresearch.com Bencilliğin Erdemi ve Tüm Ahlak Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bencilliğin Erdemi

Bencilliğin Erdemi

Yazar : Ayn Rand

Sayfa Sayısı : 219

Yayınevi : PLATO FİLM YAYINLARI

Tür : Ahlak Felsefesi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ayn Rand kişisel özveriyi ahlaki bir ideal olarak gören Altruism’i reddeder. Rand bir insanın nihai ahlaki değerinin, kendi refahı olması gerektiğini savunur. Bencillik (onun anladığı biçimiyle) kişinin kendi refahına ulaşması yolunda ciddi, rasyonel ve ilkeli ahlaki bir değer olarak vücut bulur. Rand’ın bencilliğin bir erdem olduğuna inanmasının nedeni de budur.
Rand etik felsefe üzerine makalelerini topladığı Bencilliğin Erdemi kitabının giriş bölümünde, bencilliğin açık anlamını “kendi ihtiyaçlarıyla ilgilenmek” olarak tanımlar. Rand, erdemi nihai olarak bireyin kendi hayatı ve mutluluğunu oluşturan rasyonel değerlerini korumak ve güvence altına almak eğilimi olarak açıklar. Kişisel çıkarlarla ilgili olma durumu eyleme dönüştüğünde kişinin kendi refahına kavuşmasına ve onu korumasına sebep olur. Bu yüzdendir ki bencillik bir erdemdir. Bir birey sağlıklı, amacı olan ve dolu dolu bir hayat sürmek istiyor ise kişisel çıkarlarına önem vermek zorundadır.
Günümüzün pek çok otoritesi tarafından yirminci yüzyılın en önemli düşünürlerinden biri sayılan Ayn Rand, eserlerinin tekrar tekrar basılmasıyla ve savunduğu düşüncelerin büyük bir ölümünün doğruluğunun zaman içerisinde kanıtlanmış olması nedeniyle etkinliğini ve önemini bugünde korumaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963