scorecardresearch.com Kan Lekesi Model Analizi ve Tüm Adli Bilimler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kan Lekesi Model Analizi

Kan Lekesi Model Analizi

Yazar : DOÇ. DR. FARUK AŞICIOĞLU, DR. MURAT NİHAT ARSLAN

Sayfa Sayısı : 188

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Adli Bilimler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu kitap 2002 yılının ilk aylarında başlayan bir serüvenin ürünüdür. Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi Başkanı olarak çalışmakta olduğum bu yıl içerisinde bir yandan DNA analiz yöntemlerini oturtmaya çalışırken bir yandan da sürekli olarak olay yerlerinden gelen ve kan içeren deliller üzerinde çalışmakta idik. O yıllar ülkemizde Adli Bilimler çatısı altında birçok yeni alt bilim dalının tanımlandığı yıllardı. DNA gibi oldukça zahmetli, ancak bir o kadar kesin bir yöntem ile çalışan bir bilim insanı olarak acaba olay yerindeki kan lekelerinden bir anlam çıkarılabilir mi sorusu beni bu alanı araştırmaya itmiştir. Bu merakı gideren uzun süreli internet araştırmam sonrasında, bu konuda okuduğum kitaplar, 2002 yılının Aralık ayında Miami-Dade Metropolitan Polis Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu “Kan Lekesi Analizi” kursuna katılmam, “IABPA-Uluslararası Kan Lekesi Analistleri” kuruluşuna kabul edilmem sonrasında bu alanın ülkemizde yerleşmesi için uzun bir uğraş vermeye başladım. Bu konuda yazılan ilk makale, toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile yazılı ve görsel basından yararlanma, Emniyet Birimlerine verilen eğitimler, Adli Tıp ve Adli Bilimler eğitimine konunun dahil edilmesi, ulusal ve uluslararası kongrelerde konunun yer almasının sağlanması yavaş da olsa alanın tanınmasını sağlamıştır. Asıl önemli gelişme Adli Tıp Kurumu’nda bu alanda faaliyet gösteren bir laboratuarın kurulmasıdır. Laboratuar kurma çalışmaları danışmanlığını yaptığım uzmanlık tezi ile birlikte yürümüş ve okumakta olduğunuz kitabın diğer yazarı olan Dr. Murat Nihat Arslan’ın uzmanlık tezinin tamamlanması ile birlikte laboratuarımızda olay yerinde çekilen fotoğraflardan yararlanılarak analiz yapma imkanı oluşmuştur. Bu arada Kanada Atlı Polisinden kan lekesi uzmanı Patrick Latarnus’un çalışmalarımıza önemli katkıları olmuştur. Henüz tanınmayan bir alanın sahiplenilmesi ve yerleşmesi için çaba gösterilmesi engelli koşmak gibidir. Birçok engel hızınızı keser, ancak yeni birçok gelişme şevkinizi artırır. Konu hakkındaki terminoloji İngilizce olduğundan bu terimlerin anadildeki karşılıklarının seçilmesi bile size ayrı bir heyecan verecektir. Kitap iki bölüm halinde hazırlanmış birinci bölümde Kan Lekesi Model Analizinin terminolojisi, dayandığı bilimsel temeller yanında özel leke modelleri ve anlamları, ikinci bölümde ise kan lekesi modellerinden yararlanılarak olay yerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgiler aktarılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963