scorecardresearch.com Irak'ın Sonu ve Tüm A.B.D Kitapları Radikal Kitap'ta!
Irak'ın Sonu

Irak'ın Sonu

Yazar : Peter Galbraith

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : A.B.D

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Irak'ın Sonu açık, sert ve net bir anlatımla Amerika'nın Irak'taki başarısız stratejisini ve şimdi yapılması gerekenleri anlatıyor.
Amerika, Irak'ı demokrasi getirme ve Ortadoğu'yu değiştirme amacıyla kuşattı. Fakat Irak, bunun yerine üçe ayrıldı. Kuzeyde Kürt Bölgesi, güneyde İran'ın kontrolü altında bir Şii birliği ve merkezde de karmaşık bir Sünni Arap bölgesi' Ülkede ayaklanmalar başladı ve bu ayaklanmalar potansiyel, yıkıcı bir iç savaşın temellerini hazırladı.
Yöneticilerin savaşla ilgili yaptığı stratejik hesaplama hatalarını, aynı zamanda Amerikan işgalinin gaflarını konu alan Irak'ın Sonu'nda Galbraith'e göre Irak'taki etnik ve dini ayrılıklar hesaba katılmamıştı. Ahlaki açıdan düşünüldüğünde Iraklı Kürtler de özgürlüğü en az Litvanyalılar, Hırvatlar ve Filistinliler kadar hak ediyordu. 'Eğer birleşmiş bir Irak'ın bedeli diktatörlükle ödenecekse, bu bedel çok ağır' diyor Galbraith.
Peter W. Galbraith'in olayları ustalıkla kavrayışı, ikna yeteneği ve çözümlere ilişkin içten çağrısı, bu kitabı Amerika'nın Irak politikasıyla ilgili tartışmaların tam ortasına yerleştiriyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963