scorecardresearch.com Amerikan Rüyası ve Tüm A.B.D Kitapları Radikal Kitap'ta!
Amerikan Rüyası

Amerikan Rüyası

Yazar : Mücahit Bilici

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : ZAFER YAYINLARI

Tür : A.B.D

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Dünya tarihinde hiçbir ülke Amerika kadar kendi vatandaşı olmayan sair ülke insanlarının dünyasında bu denli yer işgal etmemişti. Hiçbir imparatorluk, kendisinden sonraki iki numaralı ekonomik ve siyasî güce bu denli fark atmamıştı. Nepal’den Gana’ya, Türkiye’den Ukrayna’ya, dünyanın her tarafına düşen bir gölgesi var Amerika’nın. Bu ülke, İkinci Dünya Savaşından beri özellikle de Soğuk Savaşın ikinci kutbunun çökmesiyle birlikte, bir süredir dünyanın merkezi hâline geldi. Dünyanın geri kalan kısmına, yani âleme nizam verme ısrarının arkasında bu gerçek var. İşte bu yüzden, Amerika adlı toprakkültürsermaye nebulasını bilmek, onu seven veya eleştiren herkes için bir nevi zorunluluk hâlini almış bulunuyor. Zira, Amerika insanların çoğu için bir uzak diyar yahut yabancı bir ülke değil artık. Gün be gün hayatlarımıza muhtelif şekillerde sızan, tasavvurlarımıza şekil veren bir ‘dahili’ vâkıa. Amerika, herkesin evi olmasa da, artık herkesin evinde!”

Amerika’nın en zengini kim? Amerika kendi büyüklüğünde bir başka ülkeyi nasıl parayla satın aldı? Amerika ile cetvel arasında nasıl bir ilişki var? Amerikan Polisi neden güneş gözlüğü takar? Hindi, Amerika ve Türkiye arasındaki ilişki nedir? Amerika’da bazı köleler neyi unutmamaya çalıştı? Guantanamo Amerika’nın neresinde? Bu ve benzer soruların cevabını elinizdeki kitapta bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963