scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Haber

Haber kategorisinde toplam 19718 makaleden 20 adedi görüntüleniyor.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Hep özledim o iti!

Hep özledim o iti!

27.01.2017 NAZAN ÖZCAN ozcanazan@gmail.com

Sezgin Kaymaz romanı okumayı özlemiştiniz değil mi? ‘Farfara’da Lucky ve yavrularıyla birlikte kabadayıları, taksicileri, haza hamfendisiyle Ankara sokaklarında koşuyoruz. Ama ne koşmak...

Türkiye’nin ideolojiler tarihi

Türkiye’nin ideolojiler tarihi

27.01.2017 BAHADIR ÖZGÜR bahadirozgur@hurriyet.com.tr

Tanıl Bora ‘ustalık eseri’ ‘Cereyanlar’da ortaya koyduğu 150 yıllık ideoloji atlasıyla fili, fil gibi tarif ediyor. Ve savaşın en gaddar cephesinin de ideoloji olduğunu yeniden hatırlatıyor.

Murat Yalçın’ın işleri

Murat Yalçın’ın işleri

27.01.2017 Ömer Erdem

Murat Yalçın, capcanlı ve çok çarpıcı gerçekçi bir yazar olarak karşımıza çıkıyor ‘Pera Mera’da. ‘Pera Mera’ hangi duyarlıkla yaklaşırsanız o yönden sizde karşılık bulacak öykülerle coşuyor.

Merhamet zulmün merhemi olamaz

Merhamet zulmün merhemi olamaz

27.01.2017 İPEK ÖZBEY iozbey@hurriyet.com.tr

Zülfü Livaneli’den adı gibi ‘Huzursuzluk’ verecek iyi bir roman... ‘İnsanlık ağacının kırık dalı’ Ezidi bir kadın, ona âşık bir adam, cinayet, tecavüz, IŞİD ve bir gazeteci... ‘Huzursuz’ olmak insanlığınıza iyi gelebilir.

Dayanmak için okumak

Dayanmak için okumak

27.01.2017 Semih Gümüş

‘Hoşbeş’te John Berger’ın sözün tam anlamıyla tadına doyulmaz denemelerinde sevdiği arkadaşlarıyla ilgili anılarını okurken kendi arkadaşlarımı düşünüyorum...

Zweig’tan bir şaheser

Zweig’tan bir şaheser

27.01.2017 MURAT ÖZER cinemozer@gmail.com

Stefan Zweig’ın 1922 tarihli novellası ‘Amok Koşucusu’, 60 sayfalık küçük bir şaheser. Handiyse ‘feminist’ bir metnin çıkmaz sokaklarına hapsediyor bizi, keder ve coşkuyu aynı paragrafların içine sıkıştırarak.

Ahmet Haşim'i gündeme getirecek

Ahmet Haşim'i gündeme getirecek

27.01.2017 Doğan Hızlan

Elimde büyük Türk şairlerinden Ahmet Haşim’i yeniden gündeme getirecek, meraklıların Haşim’e bakmasını sağlayacak Hece Dergisi’nin özel bir sayısı var.

Büyük bir şairin çevresinde

Büyük bir şairin çevresinde

27.01.2017 Selim İleri

Mehmet Can Doğan’dan bu kez de Oktay Rifat’ın ‘dışarıda kalan’ şiirleri... ‘Bu Dünya Herkese Güzel’de öyle şiirler yer alıyor ki, Oktay Rifat’ın şiir sanatına verdiği emeği bir kez daha belgeliyor.

Bir cinayetin kurgusal anatomisi

Bir cinayetin kurgusal anatomisi

27.01.2017 A. Ömer Türkeş

William Maxwell, ‘Hadi, Yarın Görüşürüz’de yıllar önce işlenen bir cinayeti yaşlı bir adamın bulanık zihninden aktarıyor. Maxwell’i tanımak için mükemmel bir başlangıç.

Hayattaki en büyük mülkiyetin mezarın olacak...

Hayattaki en büyük mülkiyetin mezarın olacak...

24.01.2017 KEVSER AYCAN SAROĞLU

Burak Soyer’in otobiyografik özellikler taşıyan romanı ‘Zıvana’, biraz Bukowski’yi biraz Chuck Palahniuk’i hatırlatıyor... Soyer’le romanını konuştuk.

Bir metafor olarak okumak

Bir metafor olarak okumak

24.01.2017 Semih Gümüş

Alberto Manguel’in okuduğum en küçük hacimli metni ‘Gezgin, Kule ve Kitapkurdu’, bana kalırsa yazdıklarının en derinliklisi. Baştan sona bir yaratıcı felsefe kurgusu...

Anonim kadınların ‘Dilaltı’ kaçakları

Anonim kadınların ‘Dilaltı’ kaçakları

24.01.2017 Prof. AYSU ERDEN

Kadınlar korosu, erkekler solosu veya diyaloglar monoloğu: Dilaltı. Ülkenin dil politikasının sonuçlarını açığa çıkartırken ağlanacak halimize güldürüyor.

Cinayetleri okuruna işleten yazar

Cinayetleri okuruna işleten yazar

24.01.2017 DENİZ D. ŞİMŞEK

‘Kovulmadım Ben Ayrıldım’ farklı bir iz bırakacak türde bir ilk kitap. Arzu Bahar, bazı öykülerinde cinayete ramak kala boşluklar bırakıp cinayeti okurun zihninde tamamlatıyor.

Orhan Kemal ezberimizi bozan öyküler

Orhan Kemal ezberimizi bozan öyküler

24.01.2017 MAZLUM VESEK mazlumvesek1906@gmail.com

Işık Öğütçü ‘Unutulmuş Öyküler’ ile Orhan Kemal ilgili bilgilerimizi gözden geçirmemizi sağlıyor. Kitap, Orhan Kemal’in ilk defa okuyacağımız öykülerine de yer veriyor.

Gurme işi sanat kitabı: İşte...

Gurme işi sanat kitabı: İşte...

24.01.2017 GÜLİZ ARSLAN guliz.arslan@hurriyet.com.tr

‘hep kitap’tan Laurence King imzalı ‘İşte’ serisi: Serinden Warhol, Van Gogh, Dali, Leonardo Da Vinci, Goya, Magritte, Caravaggio ve Gauguin çıktı. Sırada 9 kitap var.

Israrı ve özeni dilinde...

Israrı ve özeni dilinde...

23.01.2017 MEHMET SAİD AYDIN mehmetsaida@gmail.com

Özgün bir tasvir ve teşbih yeteneğine sahip olan Figen Alkaç ikinci öykü kitabı ‘Israrı Kanadında’da dile, dilin kuruluşuna, sentaksa hakiki bir emek harcamış...

Bildiğimiz insanın sonuna geldik

Bildiğimiz insanın sonuna geldik

23.01.2017 YENAL BİLGİCİ ybillgici@hurriyet.com.tr

İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari’nin yeni kitabı ‘Homo Deus-Yarının Kısa Bir Tarihi’ ise gelecekte ‘kim’e dönüşeceğimizden bahsediyor. Yoksa ‘kim’ değil ‘ne’ diye mi sormalıyız?

Okur, ne okur!

Okur, ne okur!

23.01.2017 Ömer Erdem

Alberto Manguel, ‘Gezgin, Kule ve Kitapkurdu’nda Batı kültürü ekseninden ilerleyerek okumanın ve okurluğun arkeolojisine derin bakışlar sunuyor.

Çocuklar için macera dolu 15 gün

Çocuklar için macera dolu 15 gün

20.01.2017 DEVRİM YILMAZ dgulyilmaz@gmail.com

Çocuklar okula mola veriyor. Sömestri eğlenceli öyküler, macera dolu romanlar ya da tuhaf sorular için bulacakları yaratıcı cevaplar eşliğinde geçirebilirler. Çocuklar için seçtik...

Uç Miryalı, Mars’a doğru!

Uç Miryalı, Mars’a doğru!

20.01.2017 DEVRİM ÇAKIR devrimcakir@gmail.com

‘Miryalı Sarp Sakin’e Göre Dünya’, aileleri Dünyalı ama kendileri Miryalı beş arkadaşın, Sarp, Ege, Sarkis, Suzi ve Dicle’nin eğlenceli ve meraklı hikâyesini anlatıyor çocuklara.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR